JÜRİ


Murat Tolga Şen

Uluslararası Kurmaca Jüri Üyesi

1973 yılında Amasya’da (Gümüşhacıköy) doğdu. Şimdiki AVM sinemalarına pek benzemeyen, eniştesinin müdürü olduğu Zafer sinemasının (Samsun) fuayesinde, gişeci, teşrifatçı, makinist ağabeyleriyle ve filmlerle oynayarak büyüdü. Sinemada izlediği ilk film, Bağdat Hırsızı… Aynı hafta içinde Tosun Paşa’yı 35, Turist Ömer Uzay Yolunda’yı 23 kez seyretti. O yıllarda memleketi bir grindhouse festivaline çeviren muhteşem afişli, uyduruk filmlere aşık oldu.

Filmler üzerine yazmaya 2003 yılında DivxTR’de başladı ve kısa kritiklerin onun halefi olan Divx Planet forumlarında “Raven” takma adıyla devam etti. 2005 yılının sonlarına doğru Öteki Sinema (ilk ismi Midnight Movies) sitesini kurdu. Öteki Sinema, 2007 yılında kendi alan adına kavuştu ve halen çok yazarlı, bağımsız bir sinema sitesi olarak yayına devam ediyor. Murat Tolga Şen, 2010 yılının başında Beyazperde.com sitesi için film kritikleri yazmaya başladı. Aynı dönemde Yeni Harman ve Fotografya dergileri için sinema makaleleri kaleme aldı, bir yandan da online sinema dergisi Cinedergi için dosyalar hazırladı. 2012’den 2017’ye kadar geçen 5 yıllık sürede Medyaradar sitesinin sinema yazarlığı ve TV eleştirmenliği görevini de üstlenen Murat Tolga Şen, o yıl boyunca Diva Magazin dergisinin haftalık sinema sayfasını hazırladı ve TRT 1 Radyo’da vizyon filmlerini yorumladı.

Aktif sinema yazarlığına devam eden Murat Tolga Şen 2014 yılında Sinemerkez Akademi’de (Üsküdar) eğitmenlik yaptı ve akademinin Kocaeli yapılanmasının direktörlüğünü üstlendi. 2014-2016 yılları arasında Okan Bayülgen’in DadaDandinista adlı TV programının yazı grubunu yönetti. OFCS (Online Film Critics Society) topluluğuna Türkiye’den üye ilk ve tek eleştirmen olan yazar davet edildiği üniversitelerde sinema üzerine seminerler vermeye de devam ediyor. Murat Tolga Şen, son olarak 2017 başında Antalya Sinema Derneği’nin danışmanlığını üstlendi.

SPONSORLAR