JÜRİ


Nikola Vukcevic

Jüri Üyesi (Akademisyen)

Nikola Vukčević, PhD – Montenegro Ulusal Dramatik Sanatlar Fakültesi Film Yönetmenliği Profesörü – Cetinje; Karadağlı film ve tiyatro yönetmenidir, 1974’te Yugoslavya Titograd’da (Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti) doğmuştur. Karadağ Bilim ve Sanat Akademisi Film kurulu üyesi ve Karadağ Ulusal Televizyonu (TVCG) Kurulu başkan yardımcısıdır.
 
Vuckevici iki uzun metrajlı film (2005’te “A View from the Eiffel Tower/Eiffel Kulesinden Bir Manzara” ve 2014’te “The Kids From the Marx and Engels Street/Marx ve Engels Sokağı Çocukları”), on tiyatro performansı (Budva Tiyatro Şehri, Infant, Exit, TIBA gibi çeşitli festivallerde rol alıp ödül kazanmıştır) dahil 80 kadar projede yönetmenlik/yazarlık yapmıştır. Ayrıca dört kısa film, Karadağ Yayıncılık Hizmetleri TV CG için 25 yarım saatlik belgesel ve çok sayıda müzk videosu, reklam ve TV klibi yönetmiştir.
 
2004’ten 2010’a kadar Vukcevic Podgorica Şehir Tiyatrosu Artistik Direktörü pozisyonunda (Ulusal Tiyatro’dan sonra Karadağ’daki en önemli ikinci tiyatro) bulunmakta olup yeni yapımların sanatsal başkanı göreviyle 25’ten fazla sahne yapımından sorumluydu. Vuckevic, deneyimli yapım ve post-prodüksiyon ekipleriyle çalışması sırasında (Arkadena – Slovenya ve Vizije – Hırvatistan dahil) ve uluslarası festivallere, atölyelere ve eğitim toplantılara katılımı sayesinde öğrendiği becerilerle modern sinematik teknolojiye oldukça hakimdir.
 
Nikola Vukcevic AB Genişleme Genel Müdürlüğü tarafından Karadağ Kültürü Elçisi seçilmiştir. Müdürlük, Avrupa Birliği üyeliği için başvuran ülkeleri tanıtmk için kurulmuş bir proje olup, Elçiler birliğe katılma sırasında ülkelerini temsil etmektedir. İkinci filmi “The Kids From the Marx and Engels Street/Marx ve Engels Sokağı Çocukları” Karadağ Kültür Bakanlığı seçici kurulu tarafından 2015 Karadağ resmi En İyi Yabancı Film Oscar adayı olmuştur.
 
Eğitimi
 
Vukcevic, Yugoslavya Novi Sad Sanat Akademisi Film ve Tiyatro Yönetmenliği bölümünden, uluslararası takdir gören film ve tiyatro yönetmeni Vlatko Gilic (Cannes Film Festivali – 1973, 1977, 1980; Berlin, Oberhauzen, Moskova, New York...) gözetiminde eğitim görerek, Drama Grubu 1998 Nesli Öğrencisi olarak mezun olmuştur. Vuckevic Novi Sad en iyi üniversite öğrencileri kategorisine dahil edilmiştir. 2001’de drama alanında yüksek lisans yapmıştır. Tezi ödül almış ve “I Influence of Film On Theatre of New Forms” adıyla kitap olarak yayınlanmıştır. 2010’da Novi Sad Sanat Akademisi’nde Ingmar Bergman’ın şiirsel yönetmenliği hakkındaki teziyle filmoloji alanında doktorasını almıştır.
SPONSORLAR