JÜRİ


Aiste Dirziute

Uluslararası Kurmaca Jüri Üyesi

1991, Vilkaviskis, Litvanya

Aiste Dirziute, Litvanyalı bir sinema oyuncusudur. En çok “The Summer of Sangaile” deki Auste rolüyle tanınmaktadır (yönetmen Alante Kavaite). Filmin galası, Alante Kavaite'in Yönetmen Ödülü kazandığı 2015 Sundance Film festivalinde yapılmıştır. Bu, bir Litvanya filminin aldığı en büyük tanınmadır.

Başarı dolu yıllar ve festivallerden sonra Aiste film eleştirmenleri ve yaratıcılar tarafından fark edildi. Avrupalı Yıldızlardan biri olarak adlandırılan ilk Litvanyalı aktris oldu. 2015 yılında Litvanya Müzik ve Tiyatro akademisinde oyunculuk eğitimini tamamlayan Aiste, ilk uzun metrajlı filmi “The Summer of Sangaile” nin başarısının ardından Litvanya, Letonya, Rusya, İngilizce ve diğer uluslararası yapımlarda setler üzerinde çalışmaya devam etti.

Son çalışması gişe rekorları kıran "Siyah Giyen Adamlar 4: International" filmindeydi ve Aiste geçen yılı, Berlin'de Avrupa Film Ödülleri'ni sunarak geçirdi. Seçmeler ve çekimler arasında, filmlerini sunmak ve juri olarak çalışmak için festivalden festivale seyahat ediyor. (San Sebastian Uluslararası Film Festivali, Tallinn Black Nights IFF, Minsk IFF Listapad, vb.)

2020'de LIM'e katıldı | Less is More (senaryo geliştirme programı). Aiste, kendi senaryosu üzerinde çalışmaya başladı ve “The Passion” (Germán de la Fuente ile birlikte yazılmıştır) 'ın ortak yazarı olarak çıkış yaptı. Şu anda Litvanyalı sanatçı Marija Terese Rozanskaite hakkında ilk uzun metrajlı film senaryosu için hazırlanıyor. Aiste Dirziute sadece bir oyuncu ve gelecek vadeden bir senarist değil, aynı zamanda eşit haklar ve LGBTQ + için tanınan feminist, aktivist ve savaşçıdır. Litvanya'daki #metoo'ya sessiz kalmalarına yanıt olarak Litvanya Film Merkezi'ne dilekçe gönderenlerden biriydi, bu dilekçe cinsel taciz hakkında daha fazla eğitime, insanları korumak için sözleşmelerde yasal değişikliklere ve daha güvenli setlere yol açtı. Olivia Bell Management'tan Robin Hudson tarafından temsil edilmektedir.

SPONSORLAR