JRİ


Ömer Faruk Sorak

Ulusal Kurmaca Jüri Başkanı

Fatih Erdemci, Teoman ve Ayşegül Aldinç gibi ünlü sanatçılara çektiği reklam filmleri ile tanınmaya başlayan ve asıl çıkışını 2000 yılında çektiği Vizontele ile yapan Türk yönetmen ve görüntü yönetmeni.

 

Ömer Faruk Sorak, 27 Nisan 1964 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi, Lise eğitimini tamamlamasının ardından Ankara Üniversitesi Basın Yayın Yüksekokulu’na kayıt olan Sorak, 1986 yılında bu okuldaki eğitimini başarıyla tamamladı. 1987 yılında TRT kadrosuna dahil oldu ve 1995 yılına kadar burada kameraman olarak çalıştı.

 

TRT’den ayrılmasının ardından görüntü yönetmeni olarak çalışmaya başlayan ve 1988 yılında Böcek Yapım Şirketi’ni kuran Sorak, bu şirketle beraber reklam filmleri ve klip çekimleri yapmaya başladı. Şubat 1998’de kurduğu yapım şirketi Böcek Yapım’da çok sayıda reklam, müzik videosu, TV şovu, belgesel ve sinema filmi çekti. 1999 yılında Fatih Erdemci’nin Ben Ölmeden Önce adlı şarkısına çektiği klip ile adından söz ettiren başarılı yönetmen, daha sonra aralarında Teoman, Emre Altuğ, Kenan Doğulu ve Şebnem Ferah’ın bulunduğu pek çok ünlü sanatçı için kamera arkasına geçti.

 

Ömer Faruk Sorak’ın yönetmen koltuğuna oturduğu ilk film, 2000 tarihli Vizontele oldu. Yılmaz Erdoğan ile birlikte yönetmenliğini üstlendiği Vizontele filmi Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan, Altan Erkekli ve Cem Yılmaz gibi yıldız oyuncuları sayesinde kısa sürede büyük bir başarı kazandı ve Sorak’ın beyaz perdede önünü açtı.

 

Vizontelenin ardından 2002 yılında Aşk ve Gurur dizisini yönetti. İkinci filmi bilim kurgu komedisi Gora (2004), ona 4 milyon izlenme sayısını aşan ilk film olma başarısını getirdi. Bir sonraki uzun metraj filmi Sınav (2006) kadrosunda Jean Claude Van Damme’in yer aldığı eğitim sistemini eleştiren bir gençlik filmi idi.  2009 yılında Cem Yılmaz’ın Yahşi Batı filminde yönetmen olarak yer aldı.

 

Aşk Tesadüfleri Sever, Eve Dönüş: Sarıkamış 1965, Bırakmak İstiyorum, 8 Saniye, Aşk Tesadüfleri Sever 2, Kendi Yolumda ve Bandırma Füze Kulübü filmlerinde yönetmenlik yaptı.

SPONSORLAR