JRİ


Saadet Işıl Aksoy

Ulusal Kurmaca Jürisi

Saadet Işıl Aksoy, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans eğitimine devam ederken; dizilerde, kısa filmlerde ve çeşitli tiyatro oyunlarında yer alarak oyunculuk mesleğine başlamıştır.

 

Aksoy, yer aldığı ilk uzun metraj film olan, Semih Kaplanoğlu yönetmenliğindeki “Yumurta”nın 2007 yılında Cannes Film Festivali’nin “Yönetmenlerin On Beş Günü” bölümüne seçilmesinin ardından; Saraybosna Film Festivali, Valdivia Uluslararası Film Festivali, Antalya Altın Portakal Film Festivali, Ankara Film Festivali başta olmak üzere birçok festivalde aldığı ödüllerle, hem kendi ülkesinde hem de uluslararası alanda sinemaya adım atmıştır. Sonrasında, 2008 yılında Venedik Film Festivali’nde prömiyerini yapan Kaplanoğlu’nun bir sonraki filmi “Süt”te rol almıştır. Oynadığı Bulgar filmi “Eastern Plays”in 2009 yılında Cannes Film Festivali “Yönetmenlerin On Beş Günü” bölümüne seçilmesi, ardından Bulgaristan adına Oscar aday adayı olması ve Türkiye’de oynadığı “Başka Dilde Aşk” filminin Aksoy’a yurt içinde birçok ödül kazandırmasıyla, Saadet Işıl Aksoy hem kendi ülkesinde hem de uluslararası festivallerde yükselen bir isim haline gelmiştir.

 

Alejandro Chomski’nin “A Beautiful Life” ve Bart Freundlich’in “The Rebound” filmleri gibi Amerikan yapımlarında yer aldıktan sonra, asıl uluslararası çıkışını Sergio Castellitto’nun yönettiği ve 2012 yılında Toronto Film Festivali’nde prömiyerini yapan “Twice Born” filminde canlandırdığı “Aska” karakteriyle yapmıştır. Filmde Penelope Cruz ve Emile Hirsch ile başrolleri paylaşmaktadır. 2015 yılında İtalyan kanalı Rai Uno’da gösterilen, Marco Pontecorvo’nun yönetmenliğindeki İtalyan dizisi “Ragion di Stato”da Luca Argentero ile başrolleri paylaşmıştır.

 

2018 yılında yer aldığı Selçuk Aydemir yönetmenliğindeki komedi filmi “Ailecek Şaşkınız” Türkiye’de 4 milyon seyirciye ulaşarak o yılın en çok izlenen 3. filmi olmuştur. Aynı yıl Toronto Film Festivali’nde prömiyerini yapan Ali Vatansever yönetmenliğindeki “Saf” filmi ile Ankara Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür. 2019 yılında Karlovy Vary Film Festivali’nde yurt dışı prömiyerini yapmış olan “Görülmüştür” filminden sonra, son olarak 2022 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ilk gösterimimi yapan Kaan Müjdeci’nin son filmi “Iguana Tokyo”da Ertan Saban ile başrolleri paylaşmıştır.

 

Bugüne kadar sinemanın yanısıra, “Muhteşem Yüzyıl”, “Vatanım Sensin”, “Kördüğüm”, “Senden Başka” ve daha birçok sevilen televizyon dizisinde de yer alan Aksoy, başta “Kahire Film Festivali”, “İstanbul Film Festivali”, “Antalya Altın Portakal Film Festivali” ve “Saraybosna Film Festivali” olmak üzere birçok önemli film festivalinde jüri üyeliği yapmıştır.

SPONSORLAR