JÜRİ


Emin Alper

Jüri Başkanı

1974 yılında Konya’da doğan, çocukluğunu Karaman Ermenek’te geçiren Emin Alper liseyi Ankara Fen Lisesi’nde okudu. Boğaziçi Üniversitesi’nde aldığı iktisat eğitiminin ardından, aynı üniversitenin Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora derecesini aldı. Rıfat ve Mektup adlı kısa filmlerinin ardından çektiği ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, dünya galasını 2012 yılında Berlin Film Festivali’nde yaptı ve Forum Bölümü’nün prestijli ödülü Caligari ödülünü kazandı. Gösterildiği film festivallerinden 30’un üzerinde ödülle dönen Tepenin Ardı, Asya Pasifik Film ödüllerinde de En İyi Film seçildi. Senarist ve yönetmenliğin yanı sıra, halen İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde dersler veren Emin Alper’in 2015 yapımı ikinci filmi Abluka, dünya galasını 72. Venedik Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde yaptı ve burada Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Türkiye galasını 22. Altın Koza Film Festivali’nde yapan Abluka bu festivalden de En İyi Film dahil olmak üzere beş ödülle döndü. Abluka Asya Pasifik Film Ödüllerinde’de Jüri Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Filmografi:

UZUN METRAJ

  • ABLUKA (Yönetmen, Senaryo) 2015, Dram, 2K, 119 dk

Ödüller: 9. Asya Pasifik Film Ödülleri Jüri Büyük Ödülü, 72. Venedik Film Festivali Jüri Özel Ödülü, 22. Altın Koza Film Festivali (En İyi Film, En İyi Kurgu, En İyi Sanat Yönetimi, Umut Vaat Eden Erkek Oyuncu-Berkay Ateş, Radikal Halk Ödülü), 5. Malatya Film Festivali (En İyi Yönetmen, SİYAD En iyi Film Ödülü), 1. Edirne Film Festivali (En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu), 2015 SİYAD Ödülleri (En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo).

  • TEPENİN ARDI (Yönetmen, Senaryo) 2012, Dram, HD, 94 dk

Başlıca Ödüller: 62. Berlin Uluslararası Film Festivali (Caligari Ödülü, En İyi İlk Film Özel Mansiyon), 6. Asya Pasifik Film Ödülleri En İyi Film, 31. İstanbul Uluslararası Film Festivali Ulusal Yarışma (En İyi Film, En İyi Senaryo, FIPRESCI Ödülü, 47. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali NETPAC En İyi Asya Filmi Ödülü, 18. Saraybosna Film Festivali Jüri Özel Ödülü, 19.  Avrupa Film Festivali Palic En İyi Film, 12. Osian Cinefan Film Festivali: En İyi İlk Film, 2012 SİYAD Ödülleri (En İyi Film, En İyi Senaryo).

 

KISA METRAJ

  • RIFAT (Yönetmen, Senaryo, Kurgu) 2006, Kurmaca, DV, 16 dk, Renkli
  • MEKTUP (Yönetmen, Senaryo, Kurgu) 2005, Kurmaca, Betacam SP, 12 dk, Renkli
SPONSORLAR