JÜRİ


Harika Uygur

Ulusal Kurmaca Jüri Üyesi

Harika Uygur İstanbul’da doğdu. Okul yıllarının sonlarında uzun yıllar Osman F. Seden’in yönetmen yardımcısı olarak çalıştı. Sektörün en önemli şirketlerinden olan IFR’ye 1994 yılında katıldı. Ezel Akay’ın yönetmen yardımcılığından sonra 1997 yılında casting direktör olarak çalışmaya başladı. Daha sonra Seattle Broadway Hall’de ‘How to Agency Your Agency’ adlı workshop çalışmasına ve Northwest Photography Center ‘Black and White’ fotoğraf kursuna katıldı.

2000 yılında İstanbul’a geri dönüp kendi adına casting direktörlük şirketini kurdu. 2009 yılında European Film Promotion’a (EFP) bağlı Uluslararası Cast Direktörleri Birliği’ne (ICDN) katıldı. 2012 yılında Türsak Vakfı üyesi oldu. Yine aynı yıl merkezi ABD’de bulunan dünyanın en büyük Cast Direktörleri Birliği olan CSA’dan davet alarak ilk uluslararası üyelerinden biri oldu. Dört dönem “Yekta Kopan ile Okumak ve Yazmak” isimli workshopa katılarak yazma sürecine girdi. Bu sürecin sonunda kolektif olarak bir proje hazırladılar. Bu proje “İPEKLİ MENDİL” isimli öykü sözlüğüne dönüştü ve 2014 yılının Aralık ayında Can Yayınları’ndan yayınlandı. Yine Yekta Kopan’ın “Fil Mezarlığı” adlı hikayesinden yola çıkarak bir kısa film yönetti. Kısa filmiyle Cannes Film Festivali Kısa Film Köşesi’ne katıldı. Çalışmalarına katkı sağlayacağını düşündüğü her dalda eğitimlerine devam etti ve Louisa Hay’in “Hayatını İyileştir” workshop lideri oldu.

Kendi birikimlerinden yola çıkarak 2011 yılından beri “Bu Rol Senin” adı altında düzenli olarak workshop ve seminerler vererek oyuncu seçiminin sırlarını anlatmakta. 2016 yılının Mayıs ayında, verdiği workshopla aynı ismi taşıyan “Bu Rol Senin” Destek Yayınları’ndan yayımlandı. Halen bir çok reklam, sinema filmi ve tv dizisinin cast çalışmalarını yürütmekte.

SPONSORLAR