JÜRİ


Gülden Gevher Öz

Kısa Film Yön. Der. Jüri Üyesi

1981, İzmir doğumludur. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde, sosyal bilgiler öğretmeni olarak görev yapmaktadır. İletişim fakültesinde yüksek lisans yapmış, bu süreçte sinemaya yönelik çalışmalar yapmaya başlamış, tezini de bu alanda yazmıştır. Ulusal bir hakemli dergide yayınlanan araştırma makalesi ve bildiri yayını başta olmak üzere, sinema alanında akademik çalışmaları mevcuttur. Sinemanın kuramsal yönünün yanı sıra, üretim süreçlerine de ilgi duymuş ve bu yöndeki tecrübelerinden yararlanmak için sektörün önemli isimlerinden eğitimler almıştır. Onur Ünlü ve Funda Alp’ten senaryo; Hüseyin Karabey’den kamera önü oyuncu yönetimi ve film geliştirme; Zeynep Atakan’dan İzmir Yapım-Lab. Stüdyo eğitimi almıştır. Sinemasal metinler üretmenin büyüsünü fark ettiği günden bu yana, yönetmenliğini yaptığı üç kısa film bulunmaktadır. Kısa film yönetmenleri derneği üyesidir. Temmuz 2020’de derneğe danışman olarak katkıda bulunmaya başlamıştır ve kısa film sektörünün gelişmesinde rol oynayacak projelerin tasarım süreçlerine dâhil olmaktan onur duymaktadır.

Akademik Çalışmalar:

- “2000 Sonrası Türk Sinemasında Kadınlar Arası Arkadaşlığın Temsili” (2020, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı: Prof. Dr. Dilek KAYA)

- “Türk Sinemasında Kadının Temsil Sorununa Alternatif Bir Yöntemle Bakmak: Bechdel Test” Gülden Gevher Öz, Devrim Seçen. (Erciyes İletişim Dergisi, Yıl 2019, Cilt 6, Sayı 1, Sayfalar 467 – 486.)

- “Sinemanın Eğitim Amaçlı Kullanılması: EBA (Eğitim Bilişim Ağı) İçeriğindeki Kısa Metraj Filmlerin Çözümlemesi.” Gülden Gevher Öz, Kubilay Aksun. (Artvin Çoruh Üniversitesi Uluslararası Covid19 Kongresi: Eğitimde Yeni Normlar)

Yönetmenliğini Yaptığı Filmler:

- Beşgen (2019)

- Aklım Sende (2020)

- Cennet (2020, Olcay Seda Özaltan ile)

SPONSORLAR