HABERLER


İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ'NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

20. kez İzmir Kısa Film Festivali

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Sinema Genel Müdürlüğü, İzmir Vakfı Turizm Tanıtma, Buca Belediyesi, Konak Belediyesi, Bayraklı Belediyesi katkılarıyla 20. kez düzenlenen Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali Altın Kedi Ödülleri’yle sona erdi.

Alsancak Tarihi Havagazı Kültür Merkezi’nde düzenlenen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu’nun yanısıra yarışmacı kısa filmcilerin de katıldığı gecenin sunuculuğunu usta tiyatrocu Hakan Bilgin üstlendi.

Altın Kedi ödüllerinin sahiplerini bulduğu ve 136 ülkeden 10.000 filmin katıldığı, Fransız Kültür Merkezi, İzmir Sanat, Konak Sineması, Buca Belediyesi Tarık Alan Gençlik Merkezi (2 Salon), Bayraklı Belediyesi Osmangazi Ek Hizmet Binası, İzmir Yüksek Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi salonlarında 400 civarında filmin gösterildiği yarışma finale kalan 37 film arasında her biri dalında uzman jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda dereceye giren filmler ödüllendirildi.

Törenin açılış konuşmasını yapan festival direktörü Yusuf Saygı, bu yıl 20.sini gerçekleştirdikleri ve her geçen yıl üstüne birşeyler koyarak ilerledikleri festivalin sonuna geldiklerini belirterek, “Bu yıl da izmir film ekipmanları fuarı ve atölyeler ile başladığımız yeni bölümümüz ile izmir sinema forumunun da ilk adımını atmış olduk. İzmir de bundan sonra kısa filmlerini gerçekleştirmek isteyen yönetmen arkadaşlara eğitim ve destek vermek amacıyla her yol forum köşemizde etkinlikler düzenleyeceğiz. İzmir’de gerçekleşen ve Türkiye nin en iyisi olarak gösterilen festivalimizin yurtdışı gücünü arttırmak için Avrupa festivaller birliğine üye olduk, Avrupa kısa film festivalleri networkü gibi ayrıca bir birliktelik oluşturduk. Bunun yanında Türkiye’den kısaların oscar ödülleri yolunu açmak için oscar qualificatiın sertifikasına başvuruda bulunduk. Kısa Filme İzmir’in desteğini arttırmak, üretilecek olan kısa filmler ile İzmir’in tanıtımına da büyük katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

Gecede konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise, 20. kez düzenlenen İzmir Kısa Film Festivali ile her biri farklı bir öyküyü anlatan, kah gülümseten, kah ağlatan, heyecanlandıran, sorgulatan, kızdıran, aşık eden binbir filmin kentimizde geçit töreni yaptığını söyledi.


            İzmir’in kent kültürüne özgün karakterini kazandıran önemli damarların başında sanat aşkı geldiğini ve İzmir Büyükşehir Belediye yönetimi olarak kendilerininin de İzmir’in sanat aşkına inanıp güvendiklerini dile getiren Özuslu, “bu yüzden başkanımız Tunç Soyer’in İzmir’in sinema sektöründeki payını arttırma hedefiyle açıkladığı Sinema İzmir Projesi’nin ne kadar güçlü temellere dayandığını bu festivale gösterilen yoğun ilgide gözlemlemekten büyük bir mutluluk duyduk. İzmir’i ulusal ve uluslararası ölçekte kültür üretim merkezi haline getirme yolunda önemli bir işlevi yerine getiren, kentin sokaklarına sinemanın büyüsünü yayan, sanatın yaşam aşılayan gücünü insanlarımıza taşıyan İzmir Kısa Film Festivali’ne katılan tüm sanatçılarımızı tebrik ediyoruz. Umuyoruz ki sinema dünyasını İzmir’de bir araya getirmeyi amaçlayan projelerimizle, daha büyük buluşmalarda yeniden bir araya gelebiliriz” dedi.

 

Jüri üyelerinin yaptıkları değerlendirme sonucunda Ulusal deneysel kategorisi en iyi film seçilen Donut Paradise ile Yönetmen Erdem Arslan, Ulusal deneysel kategorisi mansiyon ödülü;  Fraktal: Munchies filmi ile Yönetmen: Zahid Çetinkaya, Ulusal animasyon kategorisi en iyi film seçilen  Avarya ile Yönetmen: Gökalp Gönennde, Ulusal deneysel kategorisi mansiyon ödülü  Monolog adlı film ile Yönetmen Selin Akalın, Ulusal belgesel kategorisi en iyi film seçilen Diş Ağrısı ile Yönetmen: Özer Kesemen ödül kazandı.
Ulusal belgesel kategorisi mansiyon ödülü  ise Kusurlu ile Yönetmen Bilen Sevda Könen, Uluslararası Kurmaca Kategorisi Jüri özel ödülü The Last Tale About Earth ile Yönetmen: Magdalena Seweryn, Igor Polaniewicz’e, Uluslararası Kurmaca Kategorisi Jüri özel ödülü How to Fly a Kite? ile Yönetmen: Loránd Gábor’a, Uluslararası Kurmaca Kategorisi en iyi 3. Filmi Fault Line ile  Yönetmen: Soheil Amirsharifi, Uluslararası Kurmaca Kategorisi en iyi 2. Film Dimo’s Forest ile Yönetmen Hristo Simeonov, Uluslararası Kurmaca Kategorisi en iyi Film Terror ile Yönetmen Yonatan Shehoah, Ulusal Kurmaca Kategorisi en iyi kurgu Ablam ile Yönetmen Burcu Aykar, Ulusal Kurmaca Kategorisi en iyi görüntü Eksik ile Görüntü Yönetmeni Serdar Güven, Yönetmen Volkan Budak’a, Ulusal Kurmaca Kategorisinde “Ablam” ile Devrim Eylem Şeker en iyi oyuncu, Ulusal Kurmaca Kategorisi en iyi 3. Filmi Bugün Ölmek İstemiyorum ile Yönetmen Onur Sefer, Ulusal Kurmaca Kategorisi en iyi 2. Film “Ablam” ile Yönetmen Burcu Aykar, Ulusal Kurmaca Kategorisi gençlik ödülü Sevinç Vesaire  ile Yönetmen Kurtcebe Turgul, Ulusal Kurmaca Kategorisi en iyi Film Ağır Yük ile Yönetmen Yılmaz Özdil, Ulusal Kurmaca Kategorisi post prodüksiyon ödülü Bugün Ölmek İstemiyorum adlı film ile Yönetmen Onur Sefer, Kısa Film Yönetmenleti Derneği En İyi Yönetmen Ödülü Ablam Filmi ile Yönetmen Burcu Aykar ödül kazandı. Ödüller Jüri üyeleri tarafından dağıtıldı.


 

 

HABERLER


Altın Kedi Ödülleri Sahiplerini Buldu.


İzmir Film Lab için geri sayım başladı.


Altın Kedi için yarışacak filmler açıklandı.


Kısa Filmin Uzun Soluğu


İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ SONA ERDİ.


Kısa filmlerin Oscar yolculuğu İzmir'den başlayacak


Kısa Filmin Uzun Soluğu


İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ'NDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU


İZMİR’İN FİLM FESTİVALİ BAŞLIYOR


İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ’NE SAYILI GÜNLER KALDI


ALTIN KEDİ İÇİN YARIŞACAK FİLMLER AÇIKLANDI


KISA FİLMİN UZUN SOLUĞU


İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali Sona Erdi


İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali'ne Büyük İlgi


19. Uluslararası Kısa Film Festivali'nde başvuru heyecanı...


İzmir Kısa Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu


18. İzmir Kısa Film Festivali’ne muhteşem açılış


Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali devam ediyor.


İzmir Kısa Film Festivali kapılarını sinemaseverlere açtı.


18. İzmir Kısa Film Festivali Başlıyor


18. İzmir Kısa Film Festivali Jürisi Açıklandı.


18. İzmir Kısa Film Festivali finalistleri belli oldu.


ULUSLARARASI İZMİR KISA FİLM FESTİVALİ’NE BAŞVURU YAĞMURU


İzmir Kısa Film Festivali ve Kind People PR İşbirliği


18. Uluslararası Kısa Film Festivali'nde başvuru heyecanı


17. Altın Kedi İçin Yarışacak Filmler Açıklandı


İzmir Kısa Film Festivali içeriği bu yıl da dopdolu.


17. Uluslararası Kısa Film Festivali'nde başvuru heyecanı


16. Festival Sona Erdi


Görkemli Açılış


Festivale büyük ilgi.


UİKFF Başlıyor


Festivale başvuru yağdı.


Sponsorlar